Sa të vegjël jemi në Univers

Shko poshtë

Sa të vegjël jemi në Univers Empty Sa të vegjël jemi në Univers

Mesazh  Admin prej Wed Jul 20, 2011 9:12 am

Sa te vegjel dhe te paperfillshem qe jemi ne Univers?

Kete me mire se cfare do gje tjeter e tregojne fotot e meposhtme. Ato jane bere duke treguar Token re raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Me pas vete Diellin tone ne raport me yje te tjere dhe me pas keto yje (jashtezakonisht te medhej) ne raport me yje te tjeter edhe me superiore ne madhesi. Eshte e veshtire te imagjinohet masa e frikshme e ketyre yjeve dhe planeteve. Dhe kjo eshte vetem ajo qe dime per momentin. Tema ska shume nevoje per fjale pasi fotot e tregojne me se miri por per te gjithe te apasionuarit e astronomise, ketu shume mire mund te postohen foto interesante nga sistemi jone diellor si dhe nga sistemet e tjera qe tani realizohen nga teleskope shume te fuqishem te tipit Hubble.

Pra foto e pare (me dy pjese) paraqet Planetin Toke ne raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Ndersa pjesa e e dyte te fotos tregon madhesine e ketyre planeteve ne raport me vete yllin tone.
https://redcdn.net/ihimizer/img170/2874/unisxg9dn3.jpg
https://redcdn.net/ihimizer/img170/2874/unisxg9dn3.jpg


Foto qe vijon (perseri me dy pjese) tregon Diellin tone ne raport me disa yje te tjeter ku ai qe kryeson eshte nje gjigand i vertete. Dhe pjesa e dyte e fotos tregon kete gjigand ( te krahasuar me diellin tone) qe ne fakt eshte nje pike e paperfillshme ne raport me yje te tjere supergjigande.


Admin
Admin

Numri i postimeve : 15
Join date : 02/06/2011

Shiko profilin e anëtarit http://forumshqiptar.forumsq.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi